Historia muzyki Disco Polo
Muzyka disco polo powstała w latach 80. XX wieku i rozwijała się w oparciu o muzykę graną ówcześnie na weselach i zabawach oraz czerpiąc inspiracje z italo disco bardzo popularnej w tamtym okresie. Tak ukształtowała się muzyka początkowo nazywana chodnikową, gdyż sprzedaż kaset odbywała się na bazarach i jarmarkach. Charakteryzowała się prostą melodyką i rytmem oraz tekstem traktującym najczęściej o nieszczęśliwej miłości.

Na początku lat 90. powstała pierwsza firma fonograficzna,Blue Star, założona przez Sławomira Skrętę, która zaczęła rozpowszechniać ten rodzaj muzyki, wydając płyty i kasety coraz liczniejszych zespołów. Jednym z prekursorów tej muzyki był niewątpliwie Janusz Laskowski, którego takie utwory jak Żółty jesienny liść czy Kolorowe jarmarki śpiewała cała Polska. Zespoły jednak zamieniły sprzęt akustyczny na elektroniczny, przez co muzyka była głośniejsza i bardziej rytmiczna, przyciągając na szybko powstające dyskoteki i koncerty coraz większą ilość słuchaczy. W pierwszej połowie lat 90. disco polo stało się zjawiskiem powszechnym: padały kolejne rekordy sprzedanych płyt i kaset, tysiące ludzi przychodziło na koncerty, w telewizji Polsat pojawiły się, dziś już legendarne, programy Disco Polo Live oraz Disco Relax. W 1992 r. W Sali Kongresowej w Warszawie odbyła się Gala Muzyki Chodnikowej, która okazała się wielkim sukcesem.
 
Apogeum nastąpiło w 1995 roku, gdy w kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego wykorzystany został zespół Top One. W tym okresie swój wizerunek budował m. in. zespół Boys, tworząc piosenki Wolność i Swoboda, Jesteś szalona,Kochana uwierz mi itp. Jednak w drugiej połowie lat 90. nastąpił przesyt muzyką disco polo, na popularności zyskiwał hip hop. Zespoły miały coraz większe problemy finansowe, a to ze względu na spadającą ilość sprzedawanych płyt oraz granych koncertów. W 2002 r. Z anteny zniknęły programy Disco Polo Live oraz Disco Relax, wiele zespołów zakończyło bądź zawiesiło swoją działalność. Wydawało się, iż muzyka disco polo odchodzi do lamusa. Jednak od roku 2005 zauważamy powrót mody na ta muzykę.
 
Nieoceniony okazał się internet, gdzie disco polo przetrwało najtrudniejsze chwile, szykując się do kolejnego skoku popularności. Również różnego rodzaju festyny w okresie letnim nie mogły odbyć się bez zabawy w rytmach disco polo. Powstające radia internetowe oraz portale z muzyką disco polo, na których zespoły udostępniały piosenki w formie mp3 przyczyniły się do ponownej popularyzacji tej muzyki. Fenomen disco polo jest niewątpliwie ciekawym zagadnieniem socjologicznym, o czym przekonujemy się dziś, mając na uwadze nieobecność tej muzyki w największych mediach ( jedynymi stacjami TV promującymi tą muzykę są ITV oraz TV Silesia). Mimo wszelkich przeciwności, powstają nowe zespoły- nowego pokolenia, jak choćby zambrowski zespół Masters, który wylansował hit Żono moja.
 
Następuje profesjonalizacja zarówno warstwy muzycznej oraz choreografii scenicznej Zwiększyła się także ilość koncertów, a ogromnym sukcesem może się pochwalić największa gwiazda disco polo w tej chwili czyli zespól Boys, który został zaproszony przez telewizję Polsat na Sylwestrowy Koncert  w Warszawie 2008. Zdaniem wielu to Boys występujący obok takich gwiazd jak Feel czy Edyta Górniak najlepiej rozbawił wielotysięczny tłum. Wydaje się, że najbliższa przyszłość przyniesie dalszy rozwój muzyki disco polo, która po trudnym okresie wróciła do łask. Jednak czy tak się stanie,jest uzależnione od wielu aspektów.
 
KrisDziały serwisu